AYDIN GEZİLECEK YERLER

@evvela_ehlikeyf

AYDIN

Ege Bölgesi’nde yer alan Aydın, ülkemizin tarım ve turizm açısından en gelişmiş illeri arasında yer alır. Aydın tarihi, millattan önce 7000’lere dayanır. En parlak dönemini Likyalılar zamanında yaşayan ilde, eski dönemlere ait çok fazla tarihi kalıntı bulunmaktadır. Modern tarım konusunda kendinden söz ettiren Aydın’da incir, zeytin, arpa, buğday, mısır gibi onlarca ürün yetiştirilir. Ayrıca 1 milyonu aşkın nüfusa sahip il, Kuşadası , Didim gibi turizmde yer etmiş ilçelere sahiptir. Arapapıştı Kanyonu, Bafa Gölü, Dilek Yarımadası gibi doğal güzelliklere de sahip olan il mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Aydın gezilecek yerler hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, @yeterkigez olarak hazırladığımız bu yazı tam sizlik. Keyifli okumalar.

ARAPAPIŞTI KANYONU

Aydın’ın yeni ve en gözde mekanlarından biri olan Arapapıştı Kanyonu, misafirlerini büyüleyici manzarasıyla etkisi altına almayı başarıyor. İnceğiz Kanyonu olarak da bilinen bu doğal güzellik, Kemer barajını besleyen akarsuların aşındırmasıyla oluşan tamamen doğal bir kanyon. Manzarasını izlemek dışında kanyon içinde tekne turları da yapabiliyorsunuz. Su seviyesi Nisan, Mayıs aylarında normal seviyede olduğu için tüm kanyonu gezebilirken, yaz aylarında sular çekildiği için kanyonun içine girme şansınız çok bulunmuyor. İsminin rivayeti olarak MS. 7 YY. Bizans Hükümdarı, Heraklius döneminde Afrodisyas’ı istila etmeye çalışan Arap ordularının karşısına bir kale hendeği gibi dikilerek şaşkına çevirdiği için yöredeki halk buraya Arapların şaşırıp kaldığı yer anlamına gelen Arapapıştı Kanyonu demeye başlıyor. Hikayesi ilginç manzarası muazzam olan bu doğal oluşum Aydın Gezilecek Yerler yazımızın bir numarası olmaya en büyük aday.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

BAFA GÖLÜ MİLLİ PARKI

Bir kısmı Söke, bir kısmı da Milas sınırı içinde yer alan Bafa gölü Ege bölgesinin en büyük gölü olma özelliğini taşıyor. Öyle ki bir zamanlar deniz olan göl zamanla denizle olan bağı kopmuş ve Menteşe Dağlarının arasında tatlı su gölünü oluşturmuş. Zeytinliklerle çevrilmiş göl harika bir görüntüye sahip. Yeşili mavisinin yanında tarihi kalıntılara da ev sahipliği yapıyor. Gölde doğa yürüyüşleri ve kamp yapabilir bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca Beşparmak Dağlarına çıkarak dağda bulunan Batı Anadolu’nun en eski kaya resimlerini gözlemleyebilirsiniz. Bafa gölü kültür ve tarihi eserleri barındıran bir doğa harikası, burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

ZEUS MAĞARASI

Yolu Dilek yarımadasına düşen herkesin Milli parktan önce bulunan Zeus Mağarası’nı görmesini tavsiye ederiz. Dağların arasında oluşmuş doğal bir havuzdan söz ediyoruz. Öyle ki söylentilere göre Afrodit burada yüzerek güzelleşirmiş. Yaz kış su sıcaklığının 5 derece olduğu bu mağarada keyifli anlar yaşabilirsiniz. Girişi çoğu zaman ıslak ve kaygan olması nedeniyle dikkatli olmanız konusunda uyaralım. Farklı bir deneyim yaşamak isteyenler için listeye alınmalı.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

Aydın Gezilecek Yerler yazımız vesilesiyle Aydın hakkında daha farklı rotalar ve bilgiler edindiğinizi umuyoruz. Keşfetmeye devam etmek isteyenler için diğer Ege şehirlerine buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here