KIRKLARELİ’NDE DOĞA ve TARİHE YOLCULUK

BİR @gezgin_aile_yolda HİKAYESİ

KIRKLARELİ’NDE DOĞA ve TARİHE YOLCULUK

Bu hafta sonu gezi rotamız Kırklareli ilinde Vize, Kıyıköy, İğneada, Demirköy güzergahı oldu. Hava durumu da bizden yana olunca çok güzel bir gezi turu oldu.

Öncelikle Lüleburgaz’dan sabah saatlerinde çıktığımızda yolda bize eşlik eden dostlarımız ile birlikte 3 aile olarak araçlarımız ile Vize’ye geldik. Burada muhteşem doğası ve manzarası ile Vize Kalesi’ni ziyaret ettik.

Kırklareli Gezilecek Yerler yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

Vize Kalesi

Kırklareli İli, Vize İlçe merkezinde yer alan kale yapısının surlarından günümüze çok az bir bölümü ulaşabilmiştir. Surlar yapılaşma ve açılan yollar nedeniyle büyük oranda tahrip olmuştur. Kalenin içinde ve çevresinde çok sayıda kaçak kazı çukurları bulunmaktadır. Tarihte, Traklara, Roma, Bizans ve Osmanlılara ev sahipliği yapmış olan kale iç ve dış kale olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kalenin MÖ. 70’li yıllarda inşa edildiği düşünülmektedir. Kesin inşa tarihini gösteren bilgi/belge yoktur ancak daha sonraları onarım gördüğünü belgeleyen kitabe bugün Edirne Müzesi’nde sergilenmektedir. Vize kalesi muntazam iri ve  kesme taşlardan yapılmış aralarına dökülen harçla sağlamlaştırılmıştır. Günümüze kadar ayakta kalabilen burçları Vize ilçesinin sembolü durumundadır. Ülkemizin görkemli kalelerini gezenler ve burada da tam bir kale bekleyenler için belki biraz hayal kırıklığı yaratacaktır ama İğneada, Dupnisa Mağarası ve Kıyıköy gibi yakın çevre gezileri planlayanlar mutlaka Vize’yi ve Vize Kalesini programlarına almalılar. Vize Kalesi’ni ve Vize manzarasını gördükten sonra hemen kalenin alt yolunda bulunan Küçük Ayasofya Kilise’sini de görmek için Kaleden ayrıldık.

Küçük Ayasofya Kilisesi / Gazi Süleyman Paşa Camii

M.S.6 yy’a ait Küçük Ayasofya Justinyen dönemine tarihli, ilk yapımı bazilika tarzında bir Bizans mabedidir. Bizans mimarisinde az rastlanır mimari özelliklerdeki yapı taş ve tuğla duvarlara karşılık üç apsisli kilise ahşap bir çatı ile kaplıdır. Bizans dönemine ait freskler arasında Vize’li Maria’ya ait fresk başka bir önem taşır. Buna karşılık Osmanlı dönemine ait kalem işleri ve sulu boya süslemelere rastlanmaktadır.

Yapının diğer bir özelliği, Hristiyanlık için büyük öneme sahip azize Maria’nın hikayesindeki yeridir. Ermeni bir asilzade kızı olan Maria, 9-10. yüzyıllarda yaşamış ve garip bir yoldan şöhret kazanarak azize olmuştur. Maria’nın eşi donanma komutanı (drungarios) Nikephoros’un, Bulgar Çarı Simegon’a karşı 894-896’da yapılan harekatta Vize kumandanı olduğu, o sıralarda Maria’nın burada bir uşak ile uzun bir ilişki yaşayarak 902 ya da 903’de öldüğü ve Vize’nin piskoposluk kilisesine gömüldüğü bilinmektedir. Günümüzde Cami olarak ibadete açıktır.

Bu küçük ama tarih kokan camiyi gezdikten sonra hepimiz artık acıkmıştık. 😊 bu yörenin en meşhur lezzeti canlı alabalık tesislerinin bulunduğu Balkaya Köyü’dür. Hemen rotamızı buraya çevirip yaklaşık 20 – 25 km. uzaklıktaki bu köye doğru yola çıktık.

Kıyıköy

Karadeniz kıyısındaki bu kasabanın etrafı ormanlarla çevrili olup Pabuçdere ve Kazandere dereleri de Karadeniz’e bu kasabadan dökülmektedir. Yöre halkının geçim kaynağı balıkçılık ve ormancılıktır. Dünyanın en eski taş oyma manastırlarından Aya Nikola Manastırı buradadır. İstanbul`dan günübirlik turlar veya geziler için uygundur. Kasaba yakınındaki Bahçeköy manda yoğurduyla ünlüdür.

Kıyıköy’e vardıktan sonra sahili ve limanı gezip manzaranın keyfini sürdük. Daha sonra yukarı tepeye çıkıp çay bahçesinde muhteşem manzara eşliğinde çayımızı yudumladıktan sonra Aya Nikola Manastırını görmek için yola çıktık.

Aya Nikola Manastırı

Kıyıköy Aya Nikola Manastırı: Kıyıköy Kasabası, Papuçdere yolu üzerinde güney yamaçta, kasabaya 700 metre mesafededir. Bizans Dönemi (6-9. yy.) kaya manastırlarının en iyi örneklerindendir. Zemin katta kilise, daha aşağıda ayazma, üstte keşişlere mahsus bölümler bulunmaktadır. Kayalara oyularak meydana getirilmiş kademe halinde hücreler vardır. Kuzey tarafta merdivenle ayazmaya inilmektedir. Kısa bir süre burayı gezdikten sonra yolumuz Cehenmem Şelaleleri yola devam. 😊

Cehennem Şelaleleri

Kıyıköy’den ayrıldıktan sonra Kızılağaç yoluna dönün Kızılağaç köyünün içinden geçtikten sonra sivriler yoluna devam ederken 4-5 km. sonra sol tarafta çok küçük bir tabela var. Eğer bu tabelayı kaçırırsanız dönmek zorunda kalırsınız. O yüzden köyden çıktıktan sonra yola dikkat edin Cehennem Şelaleleri tabelasından sola dönün, işte bütün iş bundan sonra başlıyor. Yol araç ile gidilir vaziyette fakat aracınız üzülür bunu unutmayın!!! Çünkü yol toprak ve çok fazla taşlı çok yavaş ve dikkatli olmalısınız. Bu yol yaklaşık 3-4 km. civarında ve bu yol bittikten sonra Cehennem Şelalelerine ulaşıyorsunuz. Bize göre değdi mi bizce değdi.😊 Neredeyse birçok Trakya insanının bile bilmediği bir yerdir yada bilse de gitmediği bir yerdir burası. Yüksek tepeden aşağı dik bir yokuş ile inilir. Hem yukarından hem aşağıdan gelenlere muhteşem bir görsel şölen sunuyor. Aşağıda büyüklü küçüklü birçok şelale var. Ayrıca birçok kampçının da kamp yeri halinde bir yer. Burayı da iyice bir gezdikten sonra tekrar yukarı tırmanıp araçların yanında biraz soluklandıktan sonra tekrar yola koyulduk. Bu sefer rota Longoz Ormanları içindeki Hamam gölü.

Longoz Ormanları (Hamam Gölü)

Sivriler Köyü’ne geldikten sonra köy meydanındaki kahvehanelerin yanından geçip Longoz yazan tabeladan devam edin bu yol toprak yol taşlık değil fakat bildiğiniz orman yolu işte. 😊 10 km kadar bu yolu takip ettikten sonra Longoz Ormanları Tabiat Parkı Hamam Gölü tabelası karşınıza çıkıyor. Araç ile buraya girip 1 km kadar devam ettikten sonra araçları park ettikleri yerleri göreceksiniz. Sizde aracınızı buraya bırakıp kendinizi bizim gibi doğaya teslim edin. Göl kenarında kamp yapanları göreceksiniz. Her yer kampçı dolu. 😊 Göl kenarını gezin, orman içinde dolaşın fakat çokta gözden kaybolmayın. Çünkü her yer aynı dikkatli olun kaybolmayın.

Longoz Ormanları hakkında kısa bilgi : Kışın ve ilkbahar boyunca tamamen su ile kaplanan Longoz ormanları, 8-15 metre yüksekliğinde karışık orman ağaçlarının floristik bir kompozisyonuna sahiptir.  Bu ormanların yaşam alanlarının korunması hayati öneme sahiptir. Çünkü bu ormanlar sadece Türkiye için değil Avrupa için de nadir bulunan bir doğal değerdir.

Alan 2007’de Milli Park olarak tanımlanmaktadır. İgneada sınırları içindeki göller, çok sayıda balık türü ve oksijen açısından zengin atmosferi ile ünlüdür. İgneada Longoz Orman Milli Parkı’nın yedi gölleri olmasına rağmen, en önemlileri Mert Gölü, Hamam Gölü, Erikli Gölü ve Saka Gölü’dür. İlk göl “Mert Gölü”, Bulgaristan sınırından yaklaşık 12 km uzakta. Göllerde, sulak alanlarda ve akarsuların üzerinde 30 farklı tür balık yaşadığı bilinmektedir. Berne Konvansiyonuna göre 8 balık türü “korunmaya muhtaç türler” olarak tanımlanmaktadır.

Longoz, denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan bir özel ekosistemdir. Longoz ormanları nadir rastlanan ekosistemlerdir. Türkiye’de İğneada (Kırklareli), Acarlar (Sakarya) ve Sarıkum’daki (Sinop) longoz ormanlarının yanı sıra, Kızılırmak Deltası’nda da (Samsun) longoz niteliğine sahip ormanların çok küçük kalıntıları kalmıştır.

Bunların dışında yeterli büyüklük ve kapalılığa sahip alüvyal-subasar orman kalmamıştır. Bu nedenle elimizde kalan son longoz ormanlarının varlıklarını sürdürmeleri çok önemlidir.

İğneada

Longoz orman yolu bitimi anayola bağlandığınızda sağ tarafa dönüp İğneada’ya ulaşabilirsiniz. Mesafe sadece 5 km. İğneada’ya vardığıızda burayı gezebilir. Manzaranın keyfini sürebilirsiniz. Ayrıca meşhur Fransız Deniz Feneri’ni de görebilirsiniz. Hatta şanslıysanız manda sürülerini görebilirsiniz. 😊 Akşam olmaya başladığı için akşam yemeği için buralarda bulunan balık lokantalarına uğrayıp taze balık yiyebilirsiniz. Ya da bizim gibi yemek için Demirköy yolu üzerindeki mekanlara gidebilirsiniz.

DEMİRKÖY

Buraların meşhur yemeği oğlak tandır veya kuzu tandır yemeği öneririz. Yemek sonrası çaylarımızı içip evimize dönmek için gezimizi sonlandırdık.

Bir daha ki gezimiz yine buradan başlayacak. Demirköy Dupnisa Mağarası gezisinde görüşmek üzere hoşçakalın. 😊

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here