ŞANLIURFA GEZİLECEK YERLER

ŞANLIURFA

Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin güzel şehirlerinden biridir. Eski ve halk arasında bilinen adıyla Urfa, Kurtuluş Savaşında gösterdiği başarının hatırası olarak 1984 yılında “Şanlı” unvanını almıştır. Peygamberler Şehri olarak da bilenen Şanlıurfa, her yıl Balıklı Göl,Göbeklitepe,Harran Evleri gibi bir çok maneviyatı yüksek ve tarihi yapıları sayesinde hayli yüksek bir ilgiyle karşılaşır. @yeterkigez olarak hazırladığımız Şanlıurfa Gezilecek Yerler yazımız Urfa hakkında rota hazırlamanızda yararınıza olacaktır.

BALIKLI GÖL & AYNZELİHA GÖLÜ

Balıklı Göl, Urfa’nın simgesi olarak gösterilmektedir. Rivayete göre Nemrut tarafından Hz. İbrahim ateşe atılır, bunun acısına dayanamayan Nemrut’un kızı Zeliha da ateşe atlar ve ateş göle, odunlar da balığa dönüşerek oluşur. Bundan dolayı gölün adı Halil-ür Rahman, diğer küçük gölün adı da Aynzeliha’dır. Rivayetlere ve bir çok hikayeye konu olan Balıklıgöl’ün balıkları da bu sebepten kutsal kabul edilir. Ziyaretçiler tarafından bol bol beslenen balıklar, geldiğiniz zaman size seslenir gibi bir görüntü oluşturuyor. Balıklıgöl ziyaretinizden sonra Aynzeliha gölünde küçük bir sandal gezisi yapmanız da mümkün. Balıklıgöl Şanlıurfa gezilecek yerler listenizin olmazsa olmazları arasında olabilir.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

HALFETİ

Şanlıurfa’nın bir diğer güzel köşesi de Halfeti. 2000 yılında Birecik barajının yapımıyla 96 adet köy sular altında kalmış. Fırat’ın serin sularına gömülen nice köyden birini meşhur yapan ise onca üzerine gelinmişliğe rağmen ben buradayım diyen Batık Camii. Bölgedeki tekne turlarıyla detaylı bir şekilde inceleyebileceğiniz Batık Camii, büyülü bir atmosfer sunuyor. Aynı zamanda köyden kalan binalar da sular altında belirgin bir şekilde görülebiliyor. Yolunuzu Eski Halfeti’ye düşürerek zikzaklı yolların sonucunda bu güzelliğe ulaşabilirsiniz. Ayrıca Halfeti’de dünyada siyah gülün yetiştirildiği tek yer olan tesisi de görmeniz mümkün. Halfeti’ye gelmek için batık şehir dışında bir sebebiniz daha var. Siyah gül ve batık şehir, görülmeye değer.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

HARRAN

Dünyadaki ilk İslam Üniversitesinin bulunduğu Harran, yöresel evleri ve tarihi yapılarıyla dikkat çekiyor. Restorasyon çalışmalarının aktif olarak sürdüğü Harran’da, her geçen gün bir tarihi ize rastlanıyor. Sıra sıra dizilen Kümbet evleri, Harran kalesi ve Ören yeri Harran’ı çekici kılmaya yetiyor. Tarihi M.Ö 5. YY kadar dayanan Harran evlerinin ziyarete açılan bir bölümü de var. Ziyarete açılan bu bölümde evlerin iç kısımlarını detaylı bir şekilde incelemeniz, kullanılan eski eşyaları görmeniz ve tarihi dokuya tanıklık etmeniz de mümkün. Ziyarete açılan bu evlerde, aynı zamanda yöresel kıyafetlerle fotoğraf çekebilirsiniz ve hemen yanı başında bulunan bölümden bu kıyafetlerden, yöresel tatlardan satın alabilirsiniz.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

Şanlıurfa Gezilecek Yerler yazımız vesilesiyle Şanlıurfa hakkında daha farklı rotalar ve bilgiler edindiğinizi umuyoruz. Keşfetmeye devam etmek isteyenler için diğer Güneydoğu Anadolu şehirlerine buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here