SEYAHAT ETMENİN SİZE KATABİLECEĞİ 10 ŞEY

SEYAHAT ETMENİN SİZE KATABİLECEĞİ 10 ŞEY

Seyahat etmenin hayatınızı daha güzel ve mutlu bir hale getirdiğini hiç düşündünüz mü? Seyahat etmenin bize sağladığı olumlu etkileri saymakla bitiremeyiz. Biz de bu yazımızda kısaca Seyahat Etmenin 10 Katkısı’nı yazdık. Keyifli okumalar.

1) SANA DÜNYAYI ÖĞRETİR

Saint Augustine’nin ünlü sözünden de anlaşılacağı üzere ‘’ Dünya bir kitaptır ve seyahat etmeyenler sadece bir sayfasını okur. ‘’ Yolda olmak çoğu zaman hayatın her hangi bir bölümünde öğrenemeyeceğiniz bilgi ve birikimi kazanmanıza olanak sağlar. Ziyaret ettiğiniz hangi ülkenin toprağı olursa olsun, size bulunduğunuz toprakların kültürünü görme,tanıma,öğrenme fırsatı yaratır. Gittiğiniz bölgedeki insanlarla konuşup vakit geçirdikçe onların düşüncelerini,alışkanlıklarını,geleneklerini ve tarihlerini öğrenme fırsatı bulup, bulunduğunuz gezegenin aslında ne kadar farklılıklarla dolu olduğunu göreceksiniz.

2) SANA KENDİNİ ÖĞRETİR

Her yeni seyahatinizde kendinize dair yeni bir şeyi öğreneceksiniz. Bağlı bulunduğunuz coğrafyanın sizde uyandırdığı hisleri, hiç tanımadığınız insanlar hakkında ne düşündüğünüzü ve dünya hakkında ne bilip-bilmediğinizi göreceksiniz. Yol boyunca yeni şeylerle karşılaştıkça her yeni olayda bir önceki tepkileri vermediğinizi ve değiştiğinizi fark edeceksiniz. Ve unutmadan! Eve döndünten sonra aynı kişi olmayacaksınız.

3) ÖN YARGILARI YIKMAYI ÖĞRETİR

Yolda olma fikri herkes tarafından farklı yorumlansa da, asıl olan tek şey varsa o da karşılaşacağınız her yeni insanın birbirinden farklı olacağı. Karşılaşacağınız her yeni insanda gözlemleyeceğiniz o kadar farklı yönler olacak ki, zamanla bunları kabullenip, her yeni insana daha farklı yaklaşacaksınız.

4) UNUTULMAZ ANLAR VE DENEYİMLER SUNAR

Bizim için çoğu unutulmaz anlarımız hep yolda geçen zamanlardan oluşuyor. Yolda olmak şüphesiz evde yaşayamayacağınız şeyleri deneyimlemenize olanak sağlayacak. Yaşadığınız yerde olmayan güzellikleri ve manzaraları görebilir, hayatınızı değiştirecek insanlarla tanışabilir, daha önce deneme fırsatı bulamadığınız aktiviteleri deneme şansınız olabilir.

5) YAŞADIĞIN TOPRAKLARI ÖĞRETİR

Yurt dışında seyahat halinde olmak ve farklı kültürleri görmek, ülkenize farklı gözlerle bakmanızı sağlayacak. Henüz farklı ülkeler deneyimlememiş, sadece ülkenizdeki güzellikleri keşfeden biriyseniz şayet, farklı farklı şehirler görmek size yaşadığınız coğrafyanın ne denli muazzam olduğunu öğretecek. Nerede yaşıyorsanız yaşayın, önce çevrenizi öğrenmekten başlayın.

6) ÖZGÜR OLMAYI ÖĞRETİR

Seyahat etmek sizi kaçınılmaz olarak daha özgür ve kendinden emin birine dönüştürecek. Beklenmedik durumlarda başınıza gelen olaylarla nasıl başa çıkabileceğinizi öğretecek, aslında beklediğinizden çok daha güçlü ve cesur olduğunuzu göreceksiniz.

7) YENİ BİLGİLER ÖĞRETİR

Seyahat halindeyken öğreneceğiniz her yeni bilgi deneyimleriniz sonucunda öğreneceğiniz bilgi olacağı için sizin için unutulmaz bir ders olacak. İster çok büyük, isterse çok küçük bir bilgi olsun, bilgi bilgidir.

8) DİL BİLGİNİZİ GELİŞTİRİR

Ne demişler, ‘’Bir lisan bir insan’’ seyahat ettiniz yer neresi olursa olsun (ülkeniz dahi olsa) gittiğiniz yerde kullanılan ve sizin kullanmadığınız farklı kelimeler öğreneceksiniz. Öğreneceğiniz her yeni kelime, duyacağınız her yeni cümle size bir bilgi daha katacak. Farklı bir dilin konuşulduğunu topraklara gitmek, size hem farklı kelimeler hem de yepyeni bir dile kulak misafiri olmanızı sağlayacak.

9) MUTLU HİSSETTİRİR

Uzun bir yolculuktan döndükten sonra, hiç bir zaman yola çıkmadan önceki halinizde olmazsınız. Güzel geçen bir seyahatten döndükten sonra, gerek mental gerekse ruhen harika hissedersiniz. Yol boyunca öğreneceğiniz şeyleri tekrar yaşamak için sabırsızlanıp, farklı anları da yaşamak için her an hazır olmak isteyeceksiniz. Bunun için gerekli olan enerjiyi yol boyunca edindiğiniz deneyimleriniz sağlayacaktır.

10) ÇOCUKLARINIZA ANLATACAĞINIZ ANILAR BİRİKTİRMENİZİ SAĞLAR

Seyahat sırasında o an olmasa bir daha asla deneyemeyeceğiniz şeyleri tecrübe etme şansı bulacaksınız. Bu da sizin için unutulmaz anılar biriktirmenize sebep olacak. Çocuklarınız ve onların çocukları için anlatılacak bir çok hikayeniz olacak. Yaşınız ilerledikçe bu anıları hatırlayıp yaşadığınız hayatın boş bir hayat olmadığının farkına varacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here