ANTALYA GEZİLECEK YERLER

ANTALYA

Akdeniz bölgesinin en güzel şehirlerinden biri olan Antalya, yaklaşık 2.3 milyon nüfusuyla en kalabalık 5. Şehir olma özelliğini taşıyor. Ülkemizdeki yaz turizmine çok ciddi katkı sağlayan Antalya, harika plajları ve tarihi yapılarıyla dikkat çekiyor. Tarih boyunca onlarca medeniyete ev sahipliği yaptığı için bünyesinde bir çok tarihi kent barındırıyor. Siz @yeterkigez ’ in diye Antalya Gezilecek Yerler listemizde en güzel plajları, koyları, kanyonları ve tarihi kentleri yazdık. Keyifli okumalar.

KAPUTAŞ PLAJI

Kaş ile Kalkan arasındaki o kıvrımlı sahil yolunun solunda kalan doğa harikası kanyon ağzı bir plaj. Bu yolu izleyenler için yolun üstünden plajı seyretmek yetmez, aşağıya inip muhakkak denize girilmeli. 180 basamaklı bir merdivenden sonra bu doğa harikasına ulaşıyorsunuz. Dalgalar biraz hırçın olsa da buna değecektir. Ülkemizin en iyi plajlarından biri olmasının sebebi hiç şüphesiz bulunduğu konum ve deniz suyunun harika mavi tonları. Bu renkleri sürekli korumasının sebebi de yer altından denizle buluşan suyu. Plajda bir kafeterya bulunuyor. Belediye işletmesi olduğu için (Haziran 2018) fiyatları gayet makul. Denize girmek için şezlong ve şemsiye de kiralayabiliyorsunuz. Araç parkı konusunda da küçük bir yer mevcut. Yine de bu konuda biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Şimdiden keyfiniz bol olsun.

Takipçilerimizden gelen kareler;

@canannaksoyy
@tekgezemeyenadam
@merveturksevenn
@volkanabdioglu

TAZI KANYONU

Manavgat ilçesinin Beşkonak bölgesinde bulunan bu doğa harikası kanyon, Antalya’nın sadece deniz kum güneş üçlemesinden ibaret olmadığının en büyük kanıtlarından. Aynı zamanda Bilgelik vadisi olarak da bilinen Tazı kanyonu, meraklıları için harika bir kanyon manzarası sunuyor. Kanyona ulaşmak biraz zahmetli gibi dursa da gördüğünüz manzara karşısında büyüleneceğinizden hiç şüpheniz olmasın. Yolun önemli bir kısmını aracınızla gidebiliyorsunuz, çeşmenin bulunduğu kısıma aracınızı bırakıp TAZI tabelasının olduğu yöne doğru yürüyüşe başlayabilirsiniz. Orman içerisinde nice hayvanın ayak izleriyle dolu olan orman yoluyla bu harika manzarayla karşılaşacaksınız. Harika fotoğraflar çekip, büyülü anlar yaşamaya şimdiden hazır olun.

Takipçilerimizden gelen kareler;

@ummukilic64
@yoldakiozan
@eknc.emre
@sistersoffline

IOTAPE (Aytap) ANTİK KENTİ

Alanya’dan Gazipaşa’ya giderken eski sahil yolu üzerinde bulunan bu eski Roma kenti, tarihle doğanın ne kadar güzel görünebileceğini bize özetliyor. Eski antik kentten sadece surları,hamamı ve anıt mezarlarının kalıntılarını görebiliyorsunuz. Antik kentin hemen önünde gözlerden uzak bir plajı ve gizli bir mağarası bulunuyor. Sakin ve kafa dinlemek işin harika bir lokasyon olabilir. Burada kamp yapabilir, denize girebilir, antik kente karşı harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Bu tarihi güzellik tamamen yok olmadan muhakkak listeye eklenmeli.

Takipçilerimizden gelen kareler;

@yeterkigez
@ilazkiz
@volkanabdioglu
@1evren1ben

DÜDEN ŞELALELERİ

Antalya şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıktan bulunan Düden Şelaleleri, Antalya’nın en gözde şelaleleri arasında. Kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali’nden alan Düden Şelaleleri, yeryüzüne çıktığı alan aynı zamanda piknik ve mesire alanı olarak kullanılmakta. Düden çayı boyunca 2 kola ayrılan şelaleler ayrıca Aşağı Düden, Yukarı Düden olarak da bilinmekte. Aşağı Düden kısmı Antalya merkeze 7 km uzaklıkta bulunur, aynı zamanda Karpuzkaldıran Şelalesi olarak da bilinir ve 40 metrelik falezlerden dökülür. Rotanızı önce kaynağına yani Yukarı Düden şelalesine ardından falezlere çevirerek tatlı suyun tuzlu suyla son buluşuna şahit olabilirsiniz.Tatlı suyun tuzlu suyla buluştuğu muazzam anlar görülmeye değer.

Takipçilerimizden gelen kareler;

@dus_yola
@emreedinccc
@fglpnr
@gokhancalby

GELİDONYA FENERİ

Antalya’nın kimine göre en güzel manzarasına sahip Gelidonya Feneri, bizler de aynı duyguları hissettirdi. Aynı zamanda Likya Yolu’nun da bir rotasını oluşturan Gelidonya Feneri, muazzam manzarasıyla sizleri büyülemeye yetecek. Tarih boyunca çok büyük kazalar yaşanması sebebiyle kurulduğu konum, denizciler tarafından ayrıca cankurtaran olarak da nitelendiriliyor. Ulaşım kısmına gelecek olursak, Fener’e tırmanmak için yarım saatlik bir yürüyüş yapıyorsunuz. Yol boyunca su olmadığını için yanınıza su almanızı tavsiye ediyoruz. Yol işaretlenmiş durumda ve yürüyüş yapmaya çok uygun. Sağınızda Akdeniz solunuzda orman, Akdeniz yeşili ve mavisiyle sizi etkisi altına almayı başarıyor. Tepeye ulaştığınızda ise harika manzara, size ‘’İyi ki buraya çıktın’’ diye cevap veriyor. Tepeye çıktıktan sonra Gelidonya Fener’inin gölgesinde harika Akdeniz manzarasını ve adaları seyre dalabilir, güneşi burada batırıp unutulmaz manzaralara tanık olabilirsiniz.

Takipçilerimizden gelen kareler;

@yeterkigez
@evvela_ehlikeyf
@gezginus_erectus
@meliherozan

KURŞUNLU ŞELALESİ

Antalya’nın doğal güzelliklerini saymakla bitirmek pek mümkün gibi görünmüyor. Ve tabiki burayı da doğal güzellikler listemizin başına yazmamız mümkün. 2 kilometrelik bir kanyona yayılmış durumda olan Kurşunlu Şelalesi, yemyeşil bir tabiatın arasında 18 metre yükseklikten akıyor. Karadeniz’in şelaleleri gibi gürül gürül olmasa da Akdeniz’in o kavurucu sıcakları için harika bir çözüm olabilir. Akan şelale devamında 7 adet küçük gölü oluşturuyor. Göller boyunca yürüyüş parkuru yapılmış. Göller etrafında kanyonda yeşiller içinde bir yürüyüş yapmanız da mümkün. Gideceğiniz mevsime göre çiçekleri en doğal haliyle görebilirsiniz. Antalya’ya kadar gelmişken 1 saatinizi bu doğal ortam için ayırabilirsiniz. Fotoğraf tutkunlarının 1 saat ayırma konusunda esneklik göstereceğinden hiç şüphemiz yok.

Takipçilerimizden gelen kareler;

@birdublemavi
@delidolu1gezgin
@_nurkodal_
@yoldancikmayolacik

KÖPRÜLÜ KANYON

Aslında başlangıcı olarak Isparta dememiz gerekse de biz Antalya yazımızda buradan bahsetmek istiyoruz. Antalya’nın tüm doğal güzelliklerini bir yere toplamak istesek tam olarak Köprülü Kanyonu oluşturabilirdik. Öyle ki içerisinde buz gibi akan Köprüçayı, 2 adet tarihi köprüsü, harika doğası ve eşsiz manzaraları bünyesinde barındırıyor. Kanyon boyunca harika rotalarda yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz. Yürüyüşler esnasına tarihe de göz atmış olacaksınız. 2 Adet tarihi kemerli köprüsü, burayı en çekici kılan özelliklerden. Gözlerinizi nereye çevirseniz harika manzaralarla karşılacaksınız. Manzarayla gözlerinizi mest ettikten sonra Köprüçay’ın buz gibi sularında rafting deneyimi yaşamanız da mümkün. Denemenizi tavsiye ediyoruz.

Takipçilerimizden gelen kareler;

@polarbearwithbeard
@herbookolog
@bdbeyzademir
@ucurtmakiz

PATARA KUM TEPESİ

Patara Kum Tepesi için Antalya’da gün batımını izlemelik en güzel lokasyonlardan biri diyebiliriz. Çölleri aratmayan kum tepeleri çok farklı bir ortam sunuyor ve keyifli anlar yaşamanıza olanak sağlıyor. Koca koca kum tepelerinin ardından batan güneş size harika hisler yaşatacak. Hem deniz hem de gün batımı keyfini yaşayabileceğiniz Patara Kum Tepeleri, yolu biraz zor olsa da rotanıza muhakkak eklemeniz gerekecek bir güzellikte.

Takipçilerimizden gelen kareler;

@brnacmlbl
@esraozeerr
@guneseserli
@rafetfilizcan

DOYRAN GÖLETİ

Antalya’nın sıcağından kaçmak için merkeze en yakın lokasyonlardan biri olan Doyran Göleti, merkeze 25 km uzaklıkta bulunuyor. Doyran Göleti, D.S.İ tarafından dağlardan akan dere suyunun önü kesilmesi sonucu oluşmuş. Yapay bir göl olmasına karşın yemyeşil tabiatı,buz gibi sularıyla gelenleri hem serinletmeye hem de yeşile doyurmaya yetiyor. Harika tabiatın içinde yürüyüşler gerçekleştirmek, kamp ve piknik yapmak, göle ve manzaraya karşı çay keyfi yapmanız da mümkün. Antalya’ya kadar gelmişken dağların arasındaki bu buz gibi göleti bir ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Takipçilerimizden gelen kareler;

@seyyahinayakizi
@dogadan1adam
@_neolithic
@dogadabirmelike

KORSAN KOYU

Antalya’nın en güzel koylarından biri hiç şüphesiz Korsan Koyu.Suyun temizliği ve çarşaf gibi olan deniziyle gelen ziyaretçilerini adeta mest ediyor. Buraya ulaşım için hem karadan hem de tekne turlarını kullanabilirsiniz. Tavsiyemiz denizin dinginliğiyle birlikte tekne turlarını tercih etmeniz. Tekne turlarıyla beraberinde koyda bulunan saklı mağaraları görme ve yüzme fırsatı bulabilirsiniz. Koyda ayrıca bulunan tarihi kalıntılar sizi farklı bir havaya sokmaya yetecek. Akdeniz’in tüm büyüsünü hissedeceğiniz Korsan Koyu listenizin üst sıralarını hak edecek güzellikte. Ayrıca Korsan Koyunda kamp yapabilir, gece temiz havasının verdiği huzurla yıldızları saymayı deneyebilirsiniz.

Takipçilerimizden gelen kareler;

@ugurerr07
@ozlemakcinnn
@sultanngoksu
@yusufdemirci

ASPENDOS ANTİK KENTİ

Antalya’nın tarih kokan en güzel yerlerinden biri diyebileceğimiz Aspendos Antik Kenti, M.Ö. 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş fakat burayı dünyaca ünlü yapan M.S 2. Yüzyılda Romalı’lar tarafından yapılan antik tiyatrosudur. Antik tiyatro Aspendos’un en önemli ve en iyi korunarak günümüze kadar gelen yapısıdır. Antik tiyatroyu bu kadar görkemli yapan yaklaşık 20 bin kapasitelik oluşu.Tabii bununla da kalmıyor, harika yapısı sayesinde en ufak bir fısıltının bile duyulabiliyor olması akustiğin ne derece güzel olduğunu gözler önüne seriyor. Antik Kentin şehir olarak kullanılan kısmı için maalesef Antik Tiyatro kadar olumlu konuşamıyoruz. Şehir planlaması sebebiyle dağınık bir şekilde vadiye yayılan yapılar günümüze kadar çok fazla korunamamış durumda. Şehir bölümünü kilise,su kemerleri,pazar alanları,stadyum ve bazı tarihsel kalıntıları bünyesinde barındırıyor. Umuyoruz orası içinde gerekli düzenlemeler ve bakımlar yapılır da antik tiyatro kadar oralardan da söz edebiliriz. Antalya’nın ve belki de ülkemizin en önemli antik kentlerinden biri olan Aspendos Antik Kenti’ni muhakkak listenize almalısınız.

Takipçilerimizden gelen kareler;

@yeterkigez
@gezenadamenes
@gizemkocak
@volkanabdioglu

SULUADA

Türkiye’nin maldivleri olarak bilinen Suluada, turkuaz suyuyla adeta ziyaretçilerini mest ediyor. Adrasan sahilinden yapılan tekne turlarıyla ulaşabileceğiniz bu bakir koyun ilk dakikadan itibaren büyüsüne kapılacaksınız. Ada ayrıca içinde tatlı su kaynağı olan tek ada olma özelliği taşıyor. Bembeyaz kumları ve tertemiz sularıyla Antalya’da yüzülecek en güzel yerlerin başında geliyor. Adaya gitmeden önce yanınıza mümkünse gözlük ve dalış takımı temin edin. Bu güzellik tekneden nasıl görünüyorsa denizin altında da aynı görselliği sunuyor. Turkuaz sularda yüzmek ve kendinizi belgesel tadında hissetmek için kesinlikle gidilmesi gereken bir yer.

Takipçilerimizden gelen kareler;

@lakuntakulte
@hayallerincegezen
@nimesayavuz


Antalya Gezilecek Yerler yazımız vesilesiyle Antalya hakkında daha farklı rotalar ve bilgiler edindiğinizi umuyoruz. Keşfetmeye devam etmek isteyenlerdenseniz diğer Akdeniz şehirlerine buradan ulaşabilirsiniz.

yeterkigez
yeterkigez
Hayaller gerçek olur, sen yeter ki gez!

Benzer Yazılar

Keşfet

EDİRNE GEZİLECEK YERLER

EDİRNE Marmara Bölgesi'nin Trakya kesiminde yer alan Edirne, Bulgaristan ve Yunanistan'a sınır komşusudur. Uzun yıllar...

KIRKLARELİ GEZİLECEK YERLER

KIRKLARELİ 356 bin nüfusa sahip Kırklareli, Marmara Bölgesi’nin Trakya yakasında bulunmaktadır. Eski ismi Kırk Kilise...

BALIKESİR GEZİLECEK YERLER

BALIKESİR Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara Bölümü'nde yer alan Balıkesir’in Ege Bölgesi’nde de toprakları bulunmaktadır. Türkiye’de...

SAKARYA GEZİLECEK YERLER

SAKARYA Marmara Bölgesinde bulunan, 917 bin nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 22. ili olarak karşımıza çıkan...

ÇANAKKALE GEZİLECEK YERLER

 ÇANAKKALE Dillere destan Truva atı, yaz aylarında serinleyebileceğiniz masmavi suları, tertemiz plajları ve Antik dönemden kalan...

BİLECEK GEZİLECEK YERLER

BİLECİK Lezzetli mi lezzetli kömme isimli ev yapımı ekmeği, Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşmayı başaran...

Popüler Kategoriler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz