BALIKESİR GEZİLECEK YERLER

BALIKESİR

Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölümü’nde yer alan Balıkesir’in Ege Bölgesi’nde de toprakları bulunmaktadır. Türkiye’de iki deniz kıyısı olan altı ilden birisi olan Balıkesir’in onlarca adası olmasına karşın yalnızca Cunda Adası’nda yaşam vardır. Denizinin ve doğasının güzelliğinin yanında son yıllarda düzenlenen Zeytinli Rock Festivali ile de ününe ün katmıştır. Şeytan softası , Manyas kuş cenneti , sarımsaklı plajı gibi doğal güzellikleriyle ve tarihi mekanlarıyla ziyaretçilerinin beğenisini kazanan Balıkesir ilini bir de bizim ağzımızdan dinleyin istedik. @yeterkigez olarak hazırladığımız Balıkesir Gezilecek Yerler yazımız hazır. Keyifli okumalar.

ŞEYTAN SOFRASI

Tüm Ayvalık manzarasına hakim olan Şeytan Sofrası, Balıkesir’e gelmek için en büyük sebeplerinizden biri olabilir. Ülkemizin en güzel manzaralarından birine sahip olan Şeytan Sofrası, deniz,gökyüzü ve adaların birleşiminden harika manzaralar sunuyor. Yeşil ve mavinin bu denli harika manzaralar sunduğu Şeytan Sofrası, Balıkesir gezinizde muhakkak uğramanız gereken yerlerin başında geliyor. Hakkında bir çok hikaye dolansa da en bilindik olanından bahsetmek istersek;

Döneminde yaşayan Rumlardan biri bölgedeki kiliseden kovulur. Buradan kovulan Pelenelope adındaki rum, şuan ki adıyla Şeytan Sofrası olarak bilinen bölgeye yerleşir ve burada yaşamaya başlar. Bir sene sonra bölgede inanılmaz bir kuraklık yaşanır ve sebebinin bölgeden kovulan rum olduğunu düşünülür. Bu kuraklığa sebep olduğu için halk Pelenelope’yi öldürmek ister. Bunu öğrenen Pelenelope, bölgede çok kuraklık olduğu ve halkın aç olmasını fırsat bilerek çok güzel bir sofra hazırlar. Pelenelope’yi öldürmek için gelen halk sofrayı görünce asıl amaçlarını unutur ve Pelenelope’yi öldürmeyi unutur. Bu durumu fırsat bilen Pelenelope de kaçarak ölmekten kurtulur. Bu olaydan sonra da bölgenin ismi Şeytan Sofrası olarak anılmaktadır.

Hakkında bir çok hikaye barındıran Şeytan Sofrası, hem hikayeleriyle ilgilenenler hem de sadece doğal güzelliğini merak edenler için Balıkesir gezilecek yerler listenizin en üst sıralarında olmalı.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

@esrateess
@talhaakoyun

ŞAHİN DERE KANYONU

Edremit taraflarında bir doğa harikası olarak çıkan Şahin Dere Kanyonu, üzerinizdeki tüm stresi atabileceğiniz muazzam bir yer. Araçla kaz dağlarının eteklerine kadar geldikten sonra giriş yaptığınız kanyonda, derenin içerisinde yürüyerek huzura kavuşacağınızdan hiç şüphemiz yok. Deniz ayakkabısı veya türevi ayakkabıları giyerek derenin içinde yaklaşık yarım saatlik keyifli bir yürüyüşün ardından şelale olan bölüme de ulaşabiliyorsunuz. Doğanın kalbinde, tertemiz havayı soluyarak buz gibi akan derenin içerisinde adımlamak, ardından ulaşacağınız gölet ve şelalesiyle Şahin Dere Kanyonu harika zaman geçirmenizi sağlayacak. Zaman zaman ayaklarınızın altından akacak, zaman zaman da beliniz seviyesine gelecek derenin keyfini yerinde yaşamanızı tavsiye ediyoruz.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

@uygunadimdoga
@_nurgmze

CUNDA YEL DEĞİRMENİ

Cunda’nın ara sokaklarında gezerken uğrayabileceğiniz bir konumda olan Yel değirmeni, tüm Cunda manzarasına hakim bir durumda. Aşıklar Tepesi olarak da bilinen bu yer, Cunda’da gezdikten sonra oturup soluklanabileceğiniz harika bir köşe olarak dikkat çekiyor. Eski bir rum yapısı olan Yen değirmeni, 2007 yılında Rahmi Koç tarafından restore edilerek kütüphaneye dönüştürülmüş. Aynı zamanda kafe olarak da faaliyet gösteren değirmende, hem gezdikten sonra keyif yapabilir hem de manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

@esrateess
@begumcantorun

HASAN BOĞULDU ŞELALESİ

Kaz Dağları’nın eteklerinde Edremit’e bağlı olan doğa harikası bir yerden söz etmek istiyoruz. Hasan Boğuldu Şelalesi, Balıkesir’in doğal güzellikleri arasında öne çıkanlardan bir diğeri. Zeytinli Köyü’ne bağlı, Hasan Boğuldu Şelalesine köyün içerisinden geçerek ulaşıyorsunuz. Araç girişi için 18 TL (2018, Eylül) ödedikten sonra size içerideki bazı bölgeler hakkında bilgiler içeren bir harita veriliyor. Gerek harita vasıtasıyla gerekse içinizdeki keşfetme arzusuyla harika zamanlar geçiriyorsunuz. Doğanın ne denli huzur içereceğinin en güzel kanıtlarından biri olan Hasan Boğuldu Şelalesi, irili ufaklı şelaleleri ve mavi-yeşil uyumunun sunduğu harika manzaraları içerisinde barındırıyor. Derenin içerisinde yürüyerek de gezeceğiniz bu alan, havası ve hissettirdiği huzurla size ‘’iyi ki gelmişiz’’ dedirtmeye yetecek.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

@ediylebuduyollarda
@evrimertekin
@betuldogrul

Balıkesir Gezilecek Yerler yazımız vesilesiyle Balıkesir hakkında daha farklı rotalar ve bilgiler edindiğinizi umuyoruz. Keşfetmeye devam etmek isteyenler için diğer Marmara şehirlerine buradan ulaşabilirsiniz.

yeterkigez
yeterkigez
Hayaller gerçek olur, sen yeter ki gez!

Benzer Yazılar

Keşfet

EDİRNE GEZİLECEK YERLER

EDİRNE Marmara Bölgesi'nin Trakya kesiminde yer alan Edirne, Bulgaristan ve Yunanistan'a sınır komşusudur. Uzun yıllar...

KIRKLARELİ GEZİLECEK YERLER

KIRKLARELİ 356 bin nüfusa sahip Kırklareli, Marmara Bölgesi’nin Trakya yakasında bulunmaktadır. Eski ismi Kırk Kilise...

SAKARYA GEZİLECEK YERLER

SAKARYA Marmara Bölgesinde bulunan, 917 bin nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 22. ili olarak karşımıza çıkan...

ÇANAKKALE GEZİLECEK YERLER

 ÇANAKKALE Dillere destan Truva atı, yaz aylarında serinleyebileceğiniz masmavi suları, tertemiz plajları ve Antik dönemden kalan...

BİLECEK GEZİLECEK YERLER

BİLECİK Lezzetli mi lezzetli kömme isimli ev yapımı ekmeği, Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşmayı başaran...

Popüler Kategoriler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz