ÇANAKKALE GEZİLECEK YERLER

 ÇANAKKALE

Dillere destan Truva atı, yaz aylarında serinleyebileceğiniz masmavi suları, tertemiz
plajları ve Antik dönemden kalan tarihi eserleri ile Çanakkale; Marmara bölgemizin
kesinlikle gezilip görülmesi gereken en güzel turistik şehirleri listesinde başı çekiyor. Çanakkale Destanı’nın yazıldığı topraklara ev sahipliği yapan bu turistik şehrimiz; yeşilin ve mavinin eşsiz uyumunu gözler önüne seriyor. Her yıl on binlerce turistin akınına uğrayan plajları ile de ön plana çıkan Çanakkale; gezginlere tarihi bir atmosferde harika bir zaman dilimi geçirebilme şansı tanıyor. İşte siz @yeterkigez ‘in diye hazırladığımız Çanakkale Gezilecek Yerler Listemiz;

BOZCAADA

Tarihi Rum evleri, rengarenk ve cıvıl cıvıl sokakları ile tanınan Bozcaada’da Yunan
mimarisinin en güzel örneklerini yakından görme şansına sahip oluyorsunuz. Sarmaşıkların sarıp sarmaladığı evleri adeta kartpostaldan fırlamışçasına görünen bu şirin kente kendi özel aracınızla gitmek istediğinizde Yenikapı-Bandırma hızlı feribotlarına binmeniz gerekiyor. Bandırma’ya ulaştığınızda ise Lapseki-Çanakkale yolunu takip ederek, Geyikli iskelesinin yolunu tutmalısınız. Son olarak Geyikli iskelesinde düzenlenen Geyikli-Bozcaada feribot seferlerine katılmalısınız.
Bozcaada’ya uğradığınızda sizi öncelikle Bozcaada Kalesi selamlıyor. Oldukça uygun bir fiyata satılan giriş biletlerinden satın alarak, kaleye girebilir, genellikle Rumlara ait olan tarihi eserleri inceleyebilirsiniz. Kaleden hemen sonra rotanızı mutlaka Rum mahallesine çevirmenizi öneriyoruz. Rum mahallesini özellikle sevgilinizle birlikte baştan sona turlayıp, ardından buradaki meyhanelerden birinde sabahın ilk saatlerine kadar eğlenebilirsiniz. Rum mahallesinde bulunan meyhanelerdeki şarabın tadının damağınızda kalacağına şüpheniz bile olmasın!

Detaylı Bozcaada yazımıza çok yakında buradan ulaşabileceksiniz 🙂

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

GÖKÇEADA

Eski adıyla İmroz, ülkemizin en büyük adası olması ve kendi su kaynağının bulunması Gökçeada’nın öne çıkan özelliklerinden diyebiliriz. Tıpkı Bozcaada gibi Çanakkale’nin en güzel ilçelerinden ve adalarından biri olan Gökçeada’da yaz aylarında deniz, plaj ve kum keyfini çıkarabileceğiniz birden çok adres bulunuyor. Özellikle su sporları ile ilgileniyorsanız; mutlaka Aydıncık Plajı’na uğramalısınız. Altın rengindeki kumsalı ile görenleri kendine aşık eden bu plajda irili ufaklı pek çok pansiyon bulunuyor. Rüzgar sörfü için de oldukça elverişli olan Aydıncık Plajı sularında sörf yaparken özgürlüğün keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Detaylı Bozcaada yazımıza çok yakında buradan ulaşabileceksiniz :)TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER”

TRUVA ATI MAKETİ

Çanakkale’de ziyaret etmeniz gereken iki adet Truva atı maketi yer alıyor. Bunlardan
ilki Truva Antik Kenti’nde, diğeri ise Çanakkale merkezde bulunuyor. Truva Antik Kenti’nde bulunan Truva Atı Maketi, orijinal olmasa da orijinale oldukça yakın olan görüntüsüyle yalnızca yerli değil yabancı ziyaretçilerin de akınına uğruyor. 2004 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talebi ile Troy filminde kullanılan Truva Atı, Warner Bros film şirketi tarafından ülkemize hediye edilmişti. 1975 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan diğer Truva Atı maketi, Çanakkale kordonda olduğundan makete kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz. Truva Antik Kenti’ni ve Çanakkale kordon boyunu dolaştıktan sonra bu maketlerin önünde bol bol fotoğraf çekinmeyi unutmayın!

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

ŞEHİTLİK ABİDESİ

Birinci Dünya Savaşı sırasında hayatını önce güzel vatanımız sonra da gelecek nesiller için kaybeden şehitlerimizin anısına yapılan Şehitlik Abidesi; Çanakkale Boğazı’nın hemen ucunda konumlanan Morto Koyu Hisarlık Tepesi’nde yer alıyor. Yaklaşık 42 metrelik yüksekliği ile son derece görkemli görünen abideye uzaktan baktığınızda Mehmetçiğin ilk harfi olan M harfi şeklinde dizayn edildiğini daha ilk bakışta anlayabiliyorsunuz. Gelibolu Yarımadası sınırlarındaki Tarihi Milli Parkı’ndaki şehitliğe uğradığınızda her tarafınızı tarifsiz bir hüzün sarıveriyor. Çanakkale seyahatinizi Şehitlik Abidesi’ne muhakkak eklemenizi tavsiye ediyoruz.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

ASSOS ANTİK KENTİ

Çanakkale’nin sevimli ilçelerinden biri olan Ayvacık’a bağlı olan Assos Antik Kenti; dört bir tarafını çevreleyen surları, uzun yıllardır kullanılan Assos limanı ve liman boyunca uzanan balık restoranları ile size rüya gibi bir tatil vaat ediyor. Limandaki restoranlarda size özel sofralarda arkadaşlarınızla sohbet edebilir, ardından ücretsiz olan plajlarda yüzebilirsiniz. Son olarak surlarla çevrili olan ve halkın yerleşimine kapalı olan Antik Kentteki lahit şeklindeki mezarlıkları, kentin hemen güneyindeki amfi tiyatroyu ve kentin en zirvesindeki Athena Tapınağı’nı ziyaret edebilir; Yunan mitolojisinin en şahane örneklerine tanık olabilirsiniz.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

Çanakkale Gezilecek Yerler yazımız vesilesiyle Çanakkale hakkında daha farklı rotalar ve bilgiler edindiğinizi umuyoruz. Keşfetmeye devam etmek isteyenler için diğer Marmara şehirlerine buradan ulaşabilirsiniz.

yeterkigez
yeterkigez
Hayaller gerçek olur, sen yeter ki gez!

Benzer Yazılar

Keşfet

EDİRNE GEZİLECEK YERLER

EDİRNE Marmara Bölgesi'nin Trakya kesiminde yer alan Edirne, Bulgaristan ve Yunanistan'a sınır komşusudur. Uzun yıllar...

KIRKLARELİ GEZİLECEK YERLER

KIRKLARELİ 356 bin nüfusa sahip Kırklareli, Marmara Bölgesi’nin Trakya yakasında bulunmaktadır. Eski ismi Kırk Kilise...

BALIKESİR GEZİLECEK YERLER

BALIKESİR Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara Bölümü'nde yer alan Balıkesir’in Ege Bölgesi’nde de toprakları bulunmaktadır. Türkiye’de...

SAKARYA GEZİLECEK YERLER

SAKARYA Marmara Bölgesinde bulunan, 917 bin nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 22. ili olarak karşımıza çıkan...

BİLECEK GEZİLECEK YERLER

BİLECİK Lezzetli mi lezzetli kömme isimli ev yapımı ekmeği, Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşmayı başaran...

Popüler Kategoriler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz