ESKİŞEHİR GEZİLECEK YERLER

ESKİŞEHİR

İç Anadolu Bölgesinde bulunan Eskişehir, 2017 yılı itibariyle 860 bin nüfusa sahiptir. Bünyesinde barındırdığı Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi sebebiyle öğrenci kenti olarak da bilinir. Şehrin içerisinden akan Porsuk çayı şehri daha güzel bir kimliğe büründürür. Son yıllarda adından Eskişehir Masal Şatosuyla yada Sazova Parkıyla da söz ettiriyor. @yeterkigez olarak hazırladığımız Eskişehir Gezilecek Yerler yazımız doğrultusunda Eskişehir rotası oluşturabilirsiniz. Keyifli okumalar.

SAZOVA BİLİM, SANAT VE KÜLTÜR PARKI

Eskişehir’in masallar diyarını andıran Sazova Parkı, Eskişehir-Kütahya yolu üzerinde bulunuyor. 400.000 metrekarelik bir alana sahip olan Sazova Parkında her yaştan insanın kendine göre bir şeyler bulabileceği harika bir ortam oluşturulmuş durumda. Sazova Parkı için girişte her hangi bir ücret ödemiyorsunuz fakat bazı bölümler için ücret ödemeniz gerekiyor. Sazova Parkı’nın kurulduğu alanda meşhur Masal Şatosu,Yapay Gölet, Gölete yerleştirilmiş Korsan Gemisi,Bilim ve Deney Merkezi,Sabancı Uzay Evi,Esminyatürk,Kültür Merkezi,bolca yeşil alan ve oyun parkları mevcut. Ayrıca bazı bölümlerde belirli saatlerde turlar düzenleniyor. Masal Şatosuna meşhur dememizin sebebi de aslında mimarı yapısının ülkemizdeki bir çok yapıdan esinlenerek yapılışı. Öyle ki kubbeleri içerisinden Galata Kulesi,Kız Kulesi,Diyarbakır Çan Kulesi,Mardin Ulu Küle gibi yapılar yer alıyor. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi her yaştan insanın kendisine uygun bir alan bulabileceği Sazova Parkı, Eskişehir gezilecek yerler listemizin baş köşesinde yer alıyor.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

@gezgincekirdekaile
@1evren1ben
@lakuntakulte
@rotamhikaye

ODUNPAZARI EVLERİ

Eskişehir’in gezilecek en güzel bölgelerinden birinden söz ediyoruz. Odunpazarı bölgesi şehrin en tarihi semti olma özelliğini taşıyor. Nitekim şehrin kuruluş yeri diyebiliriz burası için. Trafiğe kapalı olan Odunpazarı Evleri bölgesi, her türlü cam sanatının,ebru sanatının ve lületaşı ustalarının eserlerine rastlayabileceğiniz bir yer durumunda. Rengarenk ahşap evleri arasında dolaşırken eski Türk mimarisini iliklerine kadar hissedeceksiniz. İsminin nereden geldiğini merak eden okurlarımız için de;  Eskiden köylülerin odunlarını satmak için kullandıkları alan olduğundan ötürü adını buradan almıştır. Eskişehir’in tarihini yakından tanımak ve rengarenk evlerin arasında kaybolmak için burası listenizde muhakkak olmalı.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

@nurfeyza80

ŞELALE PARK

Eskişehir’e uğrayıp şehri tepeden görmek isteyenleri böyle alabiliriz. Şehri tepeden görmek o kadar kolay değil zira yokuş sizi biraz zorluyor. Tepeye ulaştıktan sonra karşılaştığınız manzara karşısında o yokuşları birden unutuveriyorsunuz. Gecesi ayrı gündüzü ayrı güzel olan Şelale park, yaz aylarında daha aktif bir şekilde faaliyet göstermekte.Kış aylarında şelalenin çalışmaması eksi bir durum. Ziyaretini kış aylarında gerçekleştirecek kişiler için hava koşulları açısından da tedbirli olmalarını tavsiye ediyoruz. Tepede bulunan restoranlarda çayınızı yudumlarken Eskişehir’i seyre dalabilirsiniz.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

ADALAR PORSUK ÇAYI

Porsuk çayı, Eskişehir denildiği zaman hiç şüphesiz akla gelen yerlerin başında geliyor. Şehri ikiye bölen ve üzerinde sayısız köprüsü bulunan, hayatın çevresinde aktığı ve size harika manzaralar sunan Porsuk Çayı. Şehrin içinden adeta masal gibi akan çay, izleyeni de üzerinde seyahat edeni de büyülüyor. Yaz aylarında üzerinde gerçekleştirilen gondol ve tekne gezileri, şehrin içinde küçük bir gezintiye çıkmanıza olanak sağlıyor. Özellikle son yıllarda yapılan restore ve temizlik işlemlerinden sonra çay kıyısı boyunca yeşil alanlarda vakit geçirebiliyorsunuz.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

@gulsglm
@bsraerdogan
@geziyorsammutluyummm

Eskişehir Gezilecek Yerler yazımız vesilesiyle Eskişehir hakkında daha farklı rotalar ve bilgiler edindiğinizi umuyoruz. Keşfetmeye devam etmek isteyenler için diğer İç Anadolu şehirlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
yeterkigez
yeterkigez
Hayaller gerçek olur, sen yeter ki gez!

Benzer Yazılar

Keşfet

EDİRNE GEZİLECEK YERLER

EDİRNE Marmara Bölgesi'nin Trakya kesiminde yer alan Edirne, Bulgaristan ve Yunanistan'a sınır komşusudur. Uzun yıllar...

KIRKLARELİ GEZİLECEK YERLER

KIRKLARELİ 356 bin nüfusa sahip Kırklareli, Marmara Bölgesi’nin Trakya yakasında bulunmaktadır. Eski ismi Kırk Kilise...

BALIKESİR GEZİLECEK YERLER

BALIKESİR Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara Bölümü'nde yer alan Balıkesir’in Ege Bölgesi’nde de toprakları bulunmaktadır. Türkiye’de...

SAKARYA GEZİLECEK YERLER

SAKARYA Marmara Bölgesinde bulunan, 917 bin nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 22. ili olarak karşımıza çıkan...

ÇANAKKALE GEZİLECEK YERLER

 ÇANAKKALE Dillere destan Truva atı, yaz aylarında serinleyebileceğiniz masmavi suları, tertemiz plajları ve Antik dönemden kalan...

BİLECEK GEZİLECEK YERLER

BİLECİK Lezzetli mi lezzetli kömme isimli ev yapımı ekmeği, Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşmayı başaran...

Popüler Kategoriler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz