GAZİANTEP GEZİLECEK YERLER

GAZİANTEP

Baklava dendiği zaman akan suların durduğu, tarihi ve kültürü bir yana mutfağıyla da adından söz ettiren bir şehir Gaziantep. 2 milyonu aşkın nüfusuyla ülkemizin en kalabalık sekizinci ili olma özelliğini taşıyor. Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Gaziantep, Zeugma Mozaik müzesi,Rumkale gibi dikkat çeken turistik bölgelerinin yanında Zincirli Bedesten,Bakırcılar Çarşısı gibi el işçiliğinin öneminin hissedildiği konumları da mevcut. Siz @yeterkigez ‘in diye Gaziantep Gezilecek Yerler yazımız hazır. Keyifli okumalar.

ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ

Dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan Zeugma Mozaik Müzesi, geçmiş zamanları size bir nebze daha yaşatıyor. 4000 bin yıllık tarihi eserleri gezmek için 2 saat ayırmanızı öneriyoruz. Özel oluşturulan yürüyüş yolu ile her birinin hikayesi ve bulunuş maceralarını okumak size büyük keyif verecektir. Burayı üne kavuşturan Çingene kızı mozaiği ise bambaşka duygular yaşamanıza sebep olacak. Özel karanlık odasına girdiğiniz anda mozaiğin büyüsüne kapılıyorsunuz. Tıpkı Mona Lisa tablosunda kullanılan teknik gibi özel bir dokusu var. Siz nereden bakarsanız bakın çingene kızının gözleri sizin üzerinizde oluyor. O büyülü ortamda yüzyıllar önce yapılan bu mozaiklerin büyüsüne kapılıyorsunuz. İçeri girdiğiniz andan itibaren çalan müziğin etkisiyle tarihte yolculuğa çıkıp harika zamanlar geçireceğinizden hiç şüphemiz yok. Gaziantep gezilecek yerler listemizin 1 numarası olmaya aday.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

@_nurgmze
@yeterkigez
@gezginonerisi
@rotasizevren

BAKIRCILAR ÇARŞISI

Gaziantep’e geldikten sonra olmazsa olmazlar arasında Bakırcılar Çarşısı var. Gezmekten büyük keyif alacağınız, el işçiliğini yakından gözlemleyebileceğiniz çok hoş bir çarşı burası. Bakırdan ne ararsanız bulabileceğiniz Bakırcılar Çarşısı’nda tamamiyle el emeği olarak yapılan ürünler Gaziantep gezinizden yanınıza alacağınız hatıranız olabilir. Satılan ürünler dışında ahşap dükkanları ve taş döşenmiş yolları size çekiç sesleri eşliğinde keyifli bir tur yapmanıza vesile olacaktır.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

@yeterkigez
@geziyorsammutluyummm

ZİNCİRLİ BEDESTEN

18.Yüzyılda Hüseyin Paşa tarafından yaptırılan Zincirli Bedesten, Gaziantep merkezinde gezilecek bir diğer lokasyon olarak göze çarpıyor. Türlü türlü hediyeliklerin, baharatların, doğal taş ve boncuklardan yapılan takı tasarımlarıyla oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Zincirli Bedesten, Gaziantep hatırası edinmek için güzel bir yer olabilir.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

@yeterkigez

RUMKALE

Rumkale Fırat Nehri ile Merzimen Çayı’nın birleştiği bölgedeki tepeye konumlanmıştır. Tarih meraklılarının yanı sıra doğa severleri de kendisine çeken Rumkale, bulunduğu konum itibariyle herkese hitap eder cinsten. Tekne turlarıyla yapıcağınız geziler sonucunda dimdik yükselen sarp kayaların sonunda, yukarıda bir yaşamın varoluşu sizi o günleri düşünmeye itecek. İki bölümden oluşan Rumkale, doğu batı ve kuzey bölümündeki kayaların yontularak doğal bir sur haline getirilmiştir.  İkinci bölüm ise bu yontulan kayaların üzerine kesme taşlarla örülen sur duvarlarıdır. O zamanlardaki el işçiliğini yakından gözlemlemek sizleri tarihte kısa bir yolculuğa çıkarmaya yetecek.Tarihin doğayla iç içe olduğu Rumkale, Gaziantep gezilecek yerler listenizin olmazsa olmazları arasında yer almalı.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

@ayla_ygt
@gezgezciler
@anilbehranaksu
@gulsumerdik

Gaziantep Gezilecek Yerler yazımız vesilesiyle Gaziantep hakkında daha farklı rotalar ve bilgiler edindiğinizi umuyoruz. Keşfetmeye devam etmek isteyenler için diğer Güneydoğu Anadolu şehirlerine buradan ulaşabilirsiniz.

yeterkigez
yeterkigez
Hayaller gerçek olur, sen yeter ki gez!

Benzer Yazılar

Keşfet

EDİRNE GEZİLECEK YERLER

EDİRNE Marmara Bölgesi'nin Trakya kesiminde yer alan Edirne, Bulgaristan ve Yunanistan'a sınır komşusudur. Uzun yıllar...

KIRKLARELİ GEZİLECEK YERLER

KIRKLARELİ 356 bin nüfusa sahip Kırklareli, Marmara Bölgesi’nin Trakya yakasında bulunmaktadır. Eski ismi Kırk Kilise...

BALIKESİR GEZİLECEK YERLER

BALIKESİR Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara Bölümü'nde yer alan Balıkesir’in Ege Bölgesi’nde de toprakları bulunmaktadır. Türkiye’de...

SAKARYA GEZİLECEK YERLER

SAKARYA Marmara Bölgesinde bulunan, 917 bin nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 22. ili olarak karşımıza çıkan...

ÇANAKKALE GEZİLECEK YERLER

 ÇANAKKALE Dillere destan Truva atı, yaz aylarında serinleyebileceğiniz masmavi suları, tertemiz plajları ve Antik dönemden kalan...

BİLECEK GEZİLECEK YERLER

BİLECİK Lezzetli mi lezzetli kömme isimli ev yapımı ekmeği, Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşmayı başaran...

Popüler Kategoriler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz