KARS GEZİLECEK YERLER

KARS

Ülkemizin en yüksek il merkezi olan Kars, 287 bini aşan nüfusuyla Doğu Anadolu Bölgesi’nin Kuzeydoğu kesiminde yer alır. Ermenistan ile sınırı olan ilimizin son yıllarda doğu ekspresi yolculuğu ile popülaritesi artmıştır. 25 saat süren tren yolculuğu sonunda Kars’a ulaşanlar için Kars Gezilecek Yerler yazımız güzel bir rehber olabilir. Güneşin ilk doğduğu şehir olarak da bildiğimiz Kars’ın gidilmesi gereken yerleri arasında Kars Kalesi, Ani harabeleri, Çıldır gölü, Sarıkamış gibi bir çok doğal ve tarihi mekan bulunuyor. Bu yazımızda siz @yeterkigez’in diye Kars görülmesi gereken yerleri derledik. Keyifli okumalar.

ANİ HARABELERİ

Binlerce yıllık tarihi geçmişi kimliğinde barındıran Ani harabeleri Kars’ın gezilecek yerleri listesinin başında yer alıyor. Ermenistan ile Türkiye sınırı olan Arpaçay Nehrinin hemen eteklerine kurulmuş Ani harabelerinin Tarihçesinden biraz bahsetmek gerekirse Ören yerinin geçmişi milattan önce 5000’lere kadar uzanıyor. İçindeki Kale Karsaklılar tarafından milattan sonra 4. Yüzyılda yapılmış ve şehrin Kars ismini almasına sebep olmuş. Bölge bir çok medeniyete ve devlete ev sahipliği yaparak günümüze kadar ulaşmıştır. Bu yüzden farklı birçok kültürden eser barındırıyor. Birçok savaşa ve depreme rağmen ayakta kalmayı başarmış, tarihsel süreçte ipek yolunun da etkisiyle her zaman ön planda olmuş. Böylesi tarih kokan , yaşanmışlıklarla dolu bir mekanda geziyor , kalan eserleri keşfediyor olmak içinizde farklı duyguların alevlenmesine sebep olacaktır. Bulunduğu konum itibari ile de sizleri büyülemeye yetecek olan Ani harabelerine gitmenizi mutlaka tavsiye ediyoruz. Buraya otobüs ile ulaşım yok bu sebeple sıkıntı yaşamamanız için bir taksi kiralamanızı ya da belirli saatlerde kalkan turlara katılmanızı tavsiye ederiz.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

@terekemeismail
@triplerdeyim
@gezgezciler
@gezginolan

ÇILDIR GÖLÜ

Kars’a gelip Çıldır’ı görmemek olur mu ?! Dedik ve sizler için yazdık. 49 metre derinliğe kadar inen gölün her mevsim size harikalar sunacağını söylemek isteriz fakat özellikle kışın gördüğünüzde çok şaşıracağınıza eminiz. Çünkü Donmuş sular üstünde ata binmek artık bir masaldan ibaret olmayacak sizin için. Ya da donmuş bir gölden balık tutmanın ve yemenin bu kadar keyifli olabileceğini hayal etmeyecek yaşıyor olacaksınız. Buz tutmuş Gölün üzerinde suyu görerek yürümek önceleri sizin için korkutucu gelebilir fakat zamanla alışacağınıza eminiz. Yaz aylarında da yeşil ve mavinin tonlarıyla size bahar sevinci aşılayacak Çıldır gölünde ayrıca zaman zaman çeşitli festivaller ve kutlamalar da düzenleniyor. Hangi mevsimde gidildiği farketmeksizin Kars’a yolunuz düşerse Çıldır gölünü mutlaka görmelisiniz.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

@delidolu1gezgin
@ugurerr07
@kudretbegovic
@ugurceliktr

SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ

Sarıkamış’ı Dünyada Alper dışında toz kristal karın yağdığı tek yer olarak duymuşsunuzdur. Duymayanlara da biz duyurmuş olalım. Kayak yapmayı seven ilgi duyan biriyseniz burası tam sizlik. Karının özel oluşundanmıdır bilinmez en güzel kayak deneyimlerinizi burada yaşayacağınıza eminiz. Daha önce denememiz olanlar için de buradan daha güzel bir başlangıç düşünemiyoruz. Sizleri çevreleyen harika çam ormanları , temiz ve açık havanın eşliğinde harika bir gün sizi bekliyor olacak. Ulaşım ve konaklama açısından da oldukça cazip olan Sarıkamış Kayak merkezine gidip bu deneyimi yaşamalısınız.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

KARS KALESİ

Yapımı milattan öncelere dayanan Kars kalesi 1153 senesinde Selçuklular tarafından tekrar inşa ettirilmiştir. Daha sonraki dönemlerde dış surları da eklenen kale, Timur dönmeminde yıkılmış ve osmanlı döneminde tekrar ayağa kaldırılmıştır. Kars’ın eşsiz sakin şehir manzarasını ve dokusunu gözlemleyebilmek için harika bir lokasyonda bulunan kars kalesinde ayrıca 12. Yydan kalma Celal baba türbesi de bünyesinde barındırıyor. Şehir merkezinden yürüyerek bile ulaşabileceğiniz bu muazzam Kaleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Girişin ücretsiz olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

@gulsumerdik
@bujuyollarda
@yineastikyollari

ALLAHUEKBER DAĞLARI

Allahuekber dağları Sarıkamış ilçesinde bulunan bir sıradağ olarak karşımıza çıkar . Fakat bizim için önemi kelimelere dökülemeyecek kadar derindir. Sarıkamış faciasında donarak şehit düşen 90bin askerimizi hatırlatır bu dağlar bize. Efsanelere göre ölmeden önce hep bir ağızdan Allahuekber diye bağıran askerlerimiz karşısında hayvanlar bile sessizliğe bürünmüşlerdir ve bu dağın ismi Allahuekber adını almıştır. Buraya gittiğinizde yüzünüze vuran soğukla birlikte vücudunuzu kaplayacak hüznün bir tarifi yok. Şuanda sahip olduğumuz özgürlük için mücadele eden binlerce kahramanı anmak ve ziyaret etmek bizim vatani birer görevimizdir. Ayrıca Her yıl şehitlerimizi anmak adına Sarıkamışta yürüyüşler düzenlenir. Yolunuz Kars’a düşerse Allahuekber Dağlarını ziyaret etmek isteyeceğinize eminiz.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

Kars Gezilecek Yerler yazımız vesilesiyle Kars hakkında daha farklı rotalar ve bilgiler edindiğinizi umuyoruz. Keşfetmeye devam etmek isteyenler için diğer Doğu Anadolu şehirlerine buradan ulaşabilirsiniz.

yeterkigez
yeterkigez
Hayaller gerçek olur, sen yeter ki gez!

Benzer Yazılar

Keşfet

EDİRNE GEZİLECEK YERLER

EDİRNE Marmara Bölgesi'nin Trakya kesiminde yer alan Edirne, Bulgaristan ve Yunanistan'a sınır komşusudur. Uzun yıllar...

KIRKLARELİ GEZİLECEK YERLER

KIRKLARELİ 356 bin nüfusa sahip Kırklareli, Marmara Bölgesi’nin Trakya yakasında bulunmaktadır. Eski ismi Kırk Kilise...

BALIKESİR GEZİLECEK YERLER

BALIKESİR Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara Bölümü'nde yer alan Balıkesir’in Ege Bölgesi’nde de toprakları bulunmaktadır. Türkiye’de...

SAKARYA GEZİLECEK YERLER

SAKARYA Marmara Bölgesinde bulunan, 917 bin nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 22. ili olarak karşımıza çıkan...

ÇANAKKALE GEZİLECEK YERLER

 ÇANAKKALE Dillere destan Truva atı, yaz aylarında serinleyebileceğiniz masmavi suları, tertemiz plajları ve Antik dönemden kalan...

BİLECEK GEZİLECEK YERLER

BİLECİK Lezzetli mi lezzetli kömme isimli ev yapımı ekmeği, Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşmayı başaran...

Popüler Kategoriler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz