KEŞFETMEYE BAŞLA – İSTANBUL

KEŞFETMEYE BAŞLA – İSTANBUL

Tarih boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış İstanbul için hiç şüphesiz ülkemizin kalbi diyebiliriz. İhtişamıyla göz dolduran boğazı, tarihi yapıları, kültürel mirasları, asırlardır faal işleyen çarşılarıyla İstanbul keşfetmesi asla bitmeyecek, her taşın altında farklı bir atmosferle karşılaşacağınız olağanüstü bir şehir. Ülkemizin en kalabalık şehri olması onun ne kadar çekici bir şehir olduğunu gözler önüne seriyor. Bu yazımızda İstanbul’da keşfedilmeyi bekleyen yerleri sizler için derledik. Gelin İstanbul’da gezilip görülmesi gereken yerler nerelermiş hep birlikte keşfedelim.

ŞEHRİN SEMBOLLERİ

Bu tanım herkese göre değişmekte. Ama bazı yapılar ve miraslarımız var ki herkes tarafından kabul görmüş durumda. Kız Kulesi, Galata Kulesi, Kapalı Çarşı, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, Haydarpaşa Garı ve daha niceleri. Hepsi ayrı ayrı kendine özgü hikaye barındıran İstanbul’un simgeleri arasında. İstanbul’a ayak basmış herkesin muhakkak en az birini ziyaret ettiğini düşünürsek listemizdeki bu yapılar milyonlarca kişiyi ağırlamış diyebiliriz. Detaylı incelemek istersek;

KIZ KULESİ

Kız kulesi, hakkında en az bilgi bulunan İstanbul eserlerinden biridir. Yunanlar tarafından inşa edilen ve bir nevi gümrük olarak kullanılan Kız Kulesi, Üsküdar’da Romalılardan kalan tek mimari eserdir. Günümüzde özel bir restoran tarafından kullanılan Kız Kulesi ayrıca ziyarete de açık durumda. Adaya Salacak sahilinden her gün kalkan teknelerle ulaşım sağlayabilirsiniz. (Giriş: Tam:20 TL Öğrenci:10 TL) Tarih boyunca Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet döneminde farklı farklı görevler üstlense de Kız Kulesi, İstanbul’da daima varlığını sürdürdü ve sürdürecek. Beşiktaş-Kadıköy vapurunda yanından geçerken selam verdiğimiz Kız Kulesi, her zaman için İstanbul’un en önemli sembollerinden biri olacaktır.

GALATA KULESİ

528 yılında inşa edilen Galata Kulesi, UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesine eklenmiştir. Tarih boyunca farklı farklı görevler üstlenen Galata Kulesi, bu günlerde seyir terası ve özel bir firma tarafından restoran olarak faaliyet göstermekte. Kuleden tüm boğazı panoramik olarak gözlemleyebiliyorsunuz. Yaklaşık 70 metre yüksekliğindeki bu heybetli yapı sayesinde tüm İstanbul’u ayaklarınız altına almanız mümkün. Girişi için Müzekart geçerli değil, 7.5 TL ödeyerek İstanbul’u tepeden seyre dalabiliyorsunuz. İstanbul’u keşfetmek isteyenlere Galata Kulesi ve çevresini şiddetle tavsiye ediyoruz. Zira Galata Kulesi ve çevresindeki tarihi ve kültürel miraslar görülmeye değer.

KAPALIÇARŞI

İstanbul tarihi yarımadada bulunan Kapalıçarşı, dünyanın en büyük çarşısı ve en eski kapalı çarşılarından biri olma özelliğini taşıyor. Taşıdığı bu özellik vesilesiyle her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist ve gezgini misafir ediyor. Öyle ki dünyada en çok ziyaret edilen turistik mekan olarak göze çarpıyor. Çarşıda envaiçeşit ürün bulundurmasından ziyade barındırdığı tarihi izler gelen tüm ziyaretçilerini büyülemeye yetiyor. İlk olarak Bizans’tan kalan küçük bir yapı iken Fatih Sultan Mehmet tarafından 1460 yılında çarşı inşaatına başlanıldığı için yapılış tarihi olarak bu tarih geçiyor. Ardından Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptırdığı büyük çarşı ile şuan ki yapısına dönüşüyor. 24 Kapılı içerisinde 66 sokak bulunan koca bir çarşı düşünün. İstanbul’un kalbinin attığı Kapalıçarşı muhakkak ziyaret edilmesi gereken bir yer olmasının yanı sıra, İstanbul’u tanımak isteyenler için birebir diyebiliriz.

AYASOFYA

Bizans İmparatoru I.Justinianus tarafından 532-537 yılları arasında bazilika planlı bir patrik katedral olarak inşa edilen Ayasofya, 1453 yılında İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür. 15 yüzyıldır ayakta duran Ayasofya günümüzde müze olarak faaliyet göstermektedir. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist ve gezgini misafir eden Ayasofya, tarihi yarımadanın öne çıkan yapıları arasındadır. Ayasofya muazzam mimarisi ile yapıldığı dönemin çok çok ötesinde olduğunun göstergesi. Ayasofya’ya Müzekart ile giriş yapabiliyorsunuz. Bu sebeple Ayasofya, keşfe başlamak için doğru adres diyebiliriz.

SULTANAHMET MEYDANI

İstanbul’un en önemli meydanlarından biri olan Sultanahmet Meydanı için İstanbul’un kalbinin attığı bir diğer öne çıkan yer diyebiliriz. Herkese göre değişebilir ama bizce görülmesi gereken yerler ve keşfe değer en önemli meydanlardan biri. Buna sebep olarak günümüzde çok az kalan Bizans dönemine ait yapıların, tarihi Sultanahmet Camisinin ve Yerebatan Sarnıcı gibi yapıların bu bölgede oluşu diyebiliriz. Sultanahmet meydanı adım başı tarihi bir yapıyla, kültürel bir zenginlikle ve geçmişe dair izlerle karşılaşacağınız çok önemli bir bölge. İstanbul’u tanımak için Sultanahmet meydanı sizleri bekliyor.

TOPKAPI SARAYI

Sadece İstanbul’da değil belki de ülkemizdeki en önemli yerlerin başında gelen Topkapı Sarayı, 600 yıl hüküm süren Osmanlı Devleti’nin 400 yılında devletin idare merkezi olarak faaliyet göstermiştir. Topkapı Sarayı 1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Yüzyıllar boyunca hem padişahlar hem de devlet için önemli işlere ev sahipliği yapan Topkapı Sarayı ülkemizin ilk müzesi olarak da dikkat çekiyor. Günümüzde müze olarak ziyarete açılan Topkapı Sarayı’nda padişahlara ait portre ve eşyalar, dünyanın dört bir yanından gelen porselenler ve eski mutfak eşyaları gibi eserler sergilenmektedir. İstanbul tarihine ışık tutan Topkapı Sarayı keşfetmeniz için sizleri bekliyor.

HAYDARPAŞA GARI

Sultan II.Abdülhamit döneminde yapılan en önemli eserlerden biri olan Haydarpaşa Garı, 1908 yılında İstanbul-Bağdat hattının başlangıç istasyonu olarak yaptırılmıştır. Tarih boyu önemli görevler üstlenen Haydarpaşa Garı, ülkemizdeki tren ağının ana istasyonu olarak bilinmektedir. Tarih boyunca onlarca depreme, hasara, yangına uğrayan Haydarpaşa Garı günümüzde hala dimdik ayakta durarak tüm İstanbul’a ben buradayım diyor. Şu zamana kadar sayısız hüzünlü vedalara ve sevgi dolu kavuşmalara ev sahipliği yapan Haydarpaşa Garı, İstanbul tarihinin en canlı örneklerinden biri. İstanbul’u seyre dalıp boğazın essiz havasını solumak için garın önündeki banklar tam size göre.

Keşfetmeye Başla – İstanbul yazımızda bize göre İstanbul’da keşfetmeniz gereken bazı önemli yerlerden söz ettik. İstanbul’da gezilip görülmesi gereken yerler saymakla bitmez. Biz bu listemizde sadece 7 önemli yapısına yer verdik. Bu güzel şehri hissederek gezmenizi temenni ediyoruz. Keyifli gezmeler.

yeterkigez
yeterkigez
Hayaller gerçek olur, sen yeter ki gez!

Benzer Yazılar

Keşfet

EDİRNE GEZİLECEK YERLER

EDİRNE Marmara Bölgesi'nin Trakya kesiminde yer alan Edirne, Bulgaristan ve Yunanistan'a sınır komşusudur. Uzun yıllar...

KIRKLARELİ GEZİLECEK YERLER

KIRKLARELİ 356 bin nüfusa sahip Kırklareli, Marmara Bölgesi’nin Trakya yakasında bulunmaktadır. Eski ismi Kırk Kilise...

BALIKESİR GEZİLECEK YERLER

BALIKESİR Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara Bölümü'nde yer alan Balıkesir’in Ege Bölgesi’nde de toprakları bulunmaktadır. Türkiye’de...

SAKARYA GEZİLECEK YERLER

SAKARYA Marmara Bölgesinde bulunan, 917 bin nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 22. ili olarak karşımıza çıkan...

ÇANAKKALE GEZİLECEK YERLER

 ÇANAKKALE Dillere destan Truva atı, yaz aylarında serinleyebileceğiniz masmavi suları, tertemiz plajları ve Antik dönemden kalan...

BİLECEK GEZİLECEK YERLER

BİLECİK Lezzetli mi lezzetli kömme isimli ev yapımı ekmeği, Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşmayı başaran...

Popüler Kategoriler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz