RİZE GEZİLECEK YERLER

RİZE

Bir çok Karadeniz aşığı insanın sevgisinin çıkış noktası olan Rize, yaklaşık olarak 335 bin nüfusa sahip. Yeşilin her tonunu bünyesinde barındıran Rize aynı zamanda ülkemizde temiz havayı en güzel soluyacağınız yerlerden biri. Yemyeşil yaylaları,doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla Rize, her zaman göze çarpmakta. Rize Gezilecek Yerler listemiz doğrultusunda oluşturacağız rotayla yeşilin her tonuna şahit olabilir, temiz havayı ciğerlerinize doldurabilirsiniz. Rize hakkında merak edilen her şeyi @yeterkigez olarak hazırladığımız yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar.

PALOVİT ŞELALESİ

Karadenizin debisi en yüksek şelalelerinden biri olan Palovit şelalesi, izlemek isteyenler için harika bir görsel şölen sunuyor. 15 metre yükseklikten coşkuyla akan bu güzel şelale, Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde bulunuyor. Yapılan köprüyle şelalenin dibine kadar inip bu güzelliği yakından hissetmeniz de mümkün. Şelalenin önünde sağanak yağmura yakalanmış gibi ıslanabilirsiniz, bunun uyarısında bulunalım. Rize’ye gelipte Palovit şelalesinin sesinde huzur bulmadan dönmek olmaz.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

@birbasinagezgin
@volkanabdioglu
@iremrgin
@triplerdeyim

ZİLKALE

Zilkale, Çamlıhemşinde Fırtına deresinin yamaçlarında sarp kayalıklar üzerine inşa edilmiş, konumu itibariyle tüm bölgeye hakim görkemli bir yapıdır. Rize’nin en eski tarihi yapılarından biri olan Zilkale, 4 tarafı yeşillerle örtülmüş durumda ve kendinizi bir masalda hissetmenize sebep olabiliyor. Kalenin hangi seyir terasına çıkarsanız çıkın, hangi pencereden bakarsanız bakın gözlerinizin yeşile doyacağından hiç şüpheniz olmasın. Üstelik bu harika yeşil dolu manzaralarını bir de Fırtına Deresiyle süslüyor. Rize’de gezilecek yerler listenizin başlarında olmayı hakeder güzellikte.

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Zilkale’ye giriş için 3 tl gibi bir ücret ödüyorsunuz. (Ağustos,2017)

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

@volkanabdioglu
@ozentepe
@gurkan.cabadak
@betuldogrul

AYDER YAYLASI

Çamlıhemşinde bulunan Ayder yaylası Rize’nin temel taşları arasında. Hani görmeden olmaz dedikleri bazı yerler vardır ya. Ayder yaylası için bunu söylememiz mümkün. Ama ne yazık ki doğası ve görünümü günden güne güzelliğini kaybetmekte. Böylesine güzel yaylaların kendini betona teslim ettiğini görmek çok acı. Kendini betondan kurtarabilmiş doğa kısmı ve sıcakkanlı insanıyla yine de Ayder sizi güzel karşılayacaktır. Yaylanın çimenlerinde her an bir müzik sesi duyup kendinizi horonun ortasında bulabilirsiniz.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

@nerindel
@melodilicekimler
@ebrtemr
@ertugrultez

GİTO YAYLASI

Rize’nin yaylaları saymakla bitmez. Hepsinin kendine özgü bir güzelliği bir çekiciliği vardır. Ama bize göre en güzeli Gito yaylası. Gerek doğasının bozulmamış olması, gerek huzur veren sessizliği gerekse kendinizi bir masalda hissetmenize sebep olacak havasıyla bu yakıştırmayı sonuna kadar hakediyor. Gito yaylasının havasını terapi gibi soluyabilirsiniz. Huzur isteyenler için açık adresi aşağıda belirtiyor olacağız. Buraya kadar gelmişken muhlama yiyip bulutlara doğru sallanan salıncağına binmeyi sakın ihmal etmeyin.

Buraya gelmek isteyenler için altı yüksek araçları tercih etmesini tavsiye ediyoruz. Zira yol her araca göre uygun değil.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

@gocebey
@gezgincekirdekaile
@seymaaktug
@iremrgin

POKUT YAYLASI

Rize’nin büyülü yaylalarından biri de hiç şüphesiz Pokut Yaylası. Bulutların arasına gizlenen sıra sıra evlerine şahit olmak sizin için harika bir deneyim olacak. Müthiş doğası ve el değmemiş bakir güzelliğiyle başınızı döndürebilir. Buraya ulaştıktan sonra adeta bir seyir terası olarak işlev gören tepeye çıkıp Pokut Yaylası manzarasını ayaklarınızın altına alabilirsiniz. Tepenin arka kısmına gidip bulut deniziyle karşılaşmanız da mümkün. Pokut’u izlerken uzaklardan görünen Sal Yaylasına da göz kırpabilirsiniz.

Gito yaylasına benzer bir yol olmasından kaynaklı buraya ulaşım için de yüksek araçları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

@gezgininkaresi
@sistersoffline
@iremrgin
@__kivircik.zz

ŞİMŞİR ORMANLARI

Karadeniz’in sadece denizi değil ormanları da çok hırçın. Günümüzde çalı boyutlarına anca gelebilen bu ağaç türünün koskoca orman haline gelmiş halini Rize’de bulmanız mümkün. Fırtına vadisi üzerinde bulunan şimşir ormanları, boyları yaklaşık 9-10 metre yüksekliğe erişen ağaçlarıyla dünyada tek olarak kabul ediliyor. İçerisine girdiğiniz anda mistik havanın etkisi altında kalıyorsunuz. Ormanın derinliklerine doğru ilerlemek sizi bir bilim kurgu filminin içindeymiş gibi hissettirebilir. Dünya üzerinde ender bulunan böyle farklı bir ormana göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

TAKİPÇİLERİMİZDEN GELEN KARELER

@dogadabircift
@volkanabdioglu
@kafasinagoregezgin
@tubialem

Rize Gezilecek Yerler yazımız vesilesiyle Rize hakkında daha farklı rotalar ve bilgiler edindiğinizi umuyoruz. Keşfetmeye devam etmek isteyenler için diğer Karadeniz şehirlerine buradan ulaşabilirsiniz.[

yeterkigez
yeterkigez
Hayaller gerçek olur, sen yeter ki gez!

Benzer Yazılar

Keşfet

EDİRNE GEZİLECEK YERLER

EDİRNE Marmara Bölgesi'nin Trakya kesiminde yer alan Edirne, Bulgaristan ve Yunanistan'a sınır komşusudur. Uzun yıllar...

KIRKLARELİ GEZİLECEK YERLER

KIRKLARELİ 356 bin nüfusa sahip Kırklareli, Marmara Bölgesi’nin Trakya yakasında bulunmaktadır. Eski ismi Kırk Kilise...

BALIKESİR GEZİLECEK YERLER

BALIKESİR Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara Bölümü'nde yer alan Balıkesir’in Ege Bölgesi’nde de toprakları bulunmaktadır. Türkiye’de...

SAKARYA GEZİLECEK YERLER

SAKARYA Marmara Bölgesinde bulunan, 917 bin nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 22. ili olarak karşımıza çıkan...

ÇANAKKALE GEZİLECEK YERLER

 ÇANAKKALE Dillere destan Truva atı, yaz aylarında serinleyebileceğiniz masmavi suları, tertemiz plajları ve Antik dönemden kalan...

BİLECEK GEZİLECEK YERLER

BİLECİK Lezzetli mi lezzetli kömme isimli ev yapımı ekmeği, Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşmayı başaran...

Popüler Kategoriler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz