SEYAHAT ÖNCESİ HAYAT KURTARACAK 12 KÜÇÜK DOKUNUŞ

Elbette ki bu yazımızda bulunan her hangi bir ürün olmadan da geziniz veya tatiliniz olabilir. Fakat bu küçük dokunuşların hayati önem taşıdığı anlar da yaşayabilirsiniz. Yazımızın başlığı ‘’küçük’’ fakat ihtiyaç halinde hiç de küçük yardımları olmayacak 12 ürünü kaleme aldık. Keyifli okumalar.

1) ADAPTÖR

Hiç şüphesiz teknoloji hayatımızın olmazsa olmazları arasında. Yola çıkmadan önce yanınızda götüreceğiniz telefon,kamera gibi elektronik cihazlarınızın adaptörlerini aldığınızdan emin olun. Ayrıca farklı bir ülkeye seyahat edecekseniz gideceğiniz ülkede farklı voltaj değerleri kullanılıyor olabilir. Bu da elektronik cihazlarınızı kullanılmaz hale getirebilir. Yola çıkmadan önce gideceğiniz ülkede kullanılan voltaj ve priz bilgilerini öğrenin. Bu sizi büyük bir sorundan kurtaracaktır.

2) KAMERA

Her ne kadar cebimizdeki telefonlarla da harika kareler yakalıyor olsak da hiç bir zaman dijital bir kameradan alınan verimi alamayız. Yükünüze,rotanıza ve arayışınıza bağlı olarak küçük bir kamera edinmek size daha güzel fotoğraflar çekme konusunda yardımcı olabilir.

3) DOĞRU VE RAHAT AYAKKABILAR

Biz gezgin için ayakkabı en önemli ekipmanların başında gelir. Gittiğiniz ülkenin veya şehirin ilkimini ve hava şartlarını göz önünde bulundurarak seçim yapmak çok önemlidir. Yanınıza hangi iklim için ayakkabı alıyorsanız alın, rahat olmasına özen gösterin. Yeni bir yeri öğrenmek için şehrin içinde yürümek olmazsa olmazdır. Sürekli hareket halinde olacağınız için ayakkabı konusuna dikkat.

4) SEYAHAT BELGELERİNİN YEDEĞİ

Şöyle bir geniş düşündüğümüzde neler neler kaybolmuyor ki? Kaybolan şeyler arasında pasaport veya kimlik kartlarımız olması ciddi sıkıntılara sebep olabilir. O yüzden seyahat etmeden önce birer kopyalarını alıp mevcut bulunduğu yerden farklı bir yere koymak olası bir sorunlu durumda hayati önem taşıyacaktır.

5) KOLİ BANDI

Koli bandının bir çok farklı kullanım alanı vardır.Seyahat halindeyken başımıza ne geleceğini asla tahmin edemeyiz. Çanta,kılık kıyafet, ayakkabı vs eşyalarınızın yırtılma durumunda idare edecek seviyeye getirebilirsiniz. Bu yüzden olası tüm kötü durumlarla başa çıkabileceğiniz küçük ama etkili silahınız ‘’koli bandını’’ yanınızda taşımakta fayda var.

6) ACİL DURUMLAR İÇİN KİŞİSEL BİLGİLER VE ULAŞIM KARTI

Umarız başınıza gelmez ama olası bir acil durumda ulaşılacak yakınlarınızın telefon numaralarının olduğu bir kartı cüzdanınızda bulundurmalısınız. Bu acil durum kartında telefon numaralarının haricinde adınız,soyadınız,kan grubunuzun olması, yaşanacak olumsuz olaylarda yararınıza olacaktır.

7) KİLİTLİ POŞETLER

İster uzun süreli isterse küçük bir seyahat olsun, yanınaza alacağınız küçük kilitli poşetler eşyalarınızı düzenlemekte ciddi yarar sağlayacaktır. Özellikle kirli çamaşırlarınızı ve küçük kaybolması muhtemel eşyalarınızı ayrıştırmada önemli rol oynayacak.

8) BOYUN YASTIĞI

Piyasada üç beş nefeste şişebilen bir çok küçük yastık mevcut. Katlandığı zaman cüzdan boyutlarında olan bu yastıklar uçak yolculuklarınızda, uzun süren araba ve tren yolculuklarınızda hayat kurtarabilir.

9) İLK YARDIM ÇANTASI

Seyahatlerinizden önce çantanızı hazırlarken çantanızda olmazsa olmazlar arasında küçük bir ilk yardım çantası da olmalı. Hazırlayacağınız küçük çantada hafif ilaçlar,yanık ve yara kremleri,yara bandı ve oksijenli su bulundurabilirsiniz. Bu tarz hazır ilk yardım çantaları da satılıyor. En yakın zamanda bu çantalardan bir tane edinip seyahatlerinizde çantanızdan eksik etmemenizde fayda var.

 10) POWERBANK – TAŞINABİLİR ŞARJ ALETİ

Seyahat halindeyken gerek kamera, gerekse navigasyon kullanımı telefonunuzun şarjını ciddi derecede etkileyecektir. Kötü bir durumla karşı karşıya kalmamak için güçlü bir taşınabilir şarj aleti edinmeye bakın.

11) KALEM

Çok basit gibi görülen bu madde en önemliler arasında. Siz her ihtimale karşı yola çıkmadan önce çantanıza bir adet kalem atıverin.

12) KÜÇÜK NOT DEFTERİ

Her zaman için ‘’Söz uçar, yazı kalır’’ Yoldayken yazmaktan sakın kaçınmayın. Gördüğünüz her çocuğun gülüşünü, hissettiğiniz tüm duyguları, el ele tutuşan çiftleri, sokaklardaki mutlu hayvanları.. ne görüyorsanız yazın. Geriye dönüp okuduğunuzda ne kadar harika anlar yaşadığınızı görmenin keyfi paha biçilemez.

yeterkigez
yeterkigez
Hayaller gerçek olur, sen yeter ki gez!

Benzer Yazılar

Keşfet

EDİRNE GEZİLECEK YERLER

EDİRNE Marmara Bölgesi'nin Trakya kesiminde yer alan Edirne, Bulgaristan ve Yunanistan'a sınır komşusudur. Uzun yıllar...

KIRKLARELİ GEZİLECEK YERLER

KIRKLARELİ 356 bin nüfusa sahip Kırklareli, Marmara Bölgesi’nin Trakya yakasında bulunmaktadır. Eski ismi Kırk Kilise...

BALIKESİR GEZİLECEK YERLER

BALIKESİR Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara Bölümü'nde yer alan Balıkesir’in Ege Bölgesi’nde de toprakları bulunmaktadır. Türkiye’de...

SAKARYA GEZİLECEK YERLER

SAKARYA Marmara Bölgesinde bulunan, 917 bin nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 22. ili olarak karşımıza çıkan...

ÇANAKKALE GEZİLECEK YERLER

 ÇANAKKALE Dillere destan Truva atı, yaz aylarında serinleyebileceğiniz masmavi suları, tertemiz plajları ve Antik dönemden kalan...

BİLECEK GEZİLECEK YERLER

BİLECİK Lezzetli mi lezzetli kömme isimli ev yapımı ekmeği, Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşmayı başaran...

Popüler Kategoriler

Yorumlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz